Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Üniversitemizin Sporda Gurur Günü

27.12.2017

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen üniversitelerarası 2.lig spor mücadelelerinde Üniversitemiz Spor Takımlarının kazandığı beş kupa için Merkez Kampüs Konferans Salonu’nda ödül töreni düzenlendi.

 

Batman Üniversitesi’nin üniversitelerarası spor karşılaşmalarında dereceye giren spor takımlarının ödül törenine Batman Valisi Ahmet Deniz, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, TPAO Bölge Müdürü Mustafa Demir,  Milli Futbolcular Tuncay Şanlı ve Mehmet Gönülaçar ile çok sayıda öğrenci katıldı.

 

Batman Üniversitesi Merkez Kampüsü Konferans Salonu’ndan düzenlenen törende Batman Valisi Ahmet Deniz, Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş ve Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy birer konuşma yaptı.

 

 

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş, yaptığı açılış konuşmada “Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım, değerli misafirler, Üniversitemizin üniversitelerarası spor karşılaşmalarında dereceye giren takımları için düzenlenen ödül törenine hoş geldiniz. Bu güzel günde aramızda olan Tuncay Şanlı ve Mehmet Gönülaçar’a da ayrıca katılımlarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

 

Üniversitemizde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun (Besyo) açılmasının çok önemli olduğunu ifade eden Rektörümüz Durmuş,  “Besyo’nun açılması demek bölgenin terörle anılmaması demektir, beden eğitimi ve sporla anılması demektir ve en önemlisi gençlerin vatana, millete hayırlı evlat olarak yetişmeleri demektir. Biz Siirt’te Besyo’un açılmasına destek olduk. Bitlis’te açılmasına destek olduk, şimdi de Şırnak’ta açılması için elimizden geleni yapıyoruz. Böylece bölgeye ışık tutuyoruz” dedi.

 

Vatan evladı yetiştirmek için ve vatan için var olduklarını ifade eden Rektörümüz Durmuş, “Batman Üniversitesi olarak gün geçtikçe büyüyoruz. Öğrenci sayımızı yaklaşık 3500’lerden birkaç yılda 15.000’lere ulaştırdık. Öğrencilerimizin hepsini çok seviyorum hiçbir ayrım yapmadan. Bu nedenle de çok güçlü bir Üniversiteyiz, çok hızlı büyüyen bir Üniversiteyiz. Kim ne derse desin Türkiye’nin en huzurlu üniversitelerinden biri Batman Üniversitesidir. Bunu tek tek 15.000 yavruma sorun hepsi aynı cevabı verecektir. Biz de onlar için çalışıyoruz. Onların ele güne muhtaç olmamaları için, terör örgütlerine yem olmamaları için, mutlu olmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Her şey çocuklarımız için her şey geleceğimiz için. Çocuklarımdan tek isteğim; vatanına milletine hayırlı birer vatandaş olarak yetişmeleridir” dedi.

 

Batman Üniversitesinin öğretim kalitesinin ve öğrenci sayısının yükseltilmesi için azimle çalıştıklarını belirten Rektörümüz Durmuş,  son iki ayda 80’e yakın profesör, doçent ve yardımcı doçent ilanına çıktıklarını, Üniversitemizin ilim ve irfan yuvası olması için mücadele ettiklerini ifade etti.

 

Üniversite olarak öğrencilerinin aldıkları kupalarla gururlandıklarını belirten Rektörümüz Durmuş, öğrencilerimizin aldıkları kupa ve madalyaları sergileyeceklerini ve spora verdikleri desteğin katlanarak devam edeceğini açıkladı.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş, “Sporumuzun veda-i iftiharı Tuncay Şanlı burada ve benim mahallemin çocuğu, bende Kuyubaşılıyım ya Mehmet Gönülaçar burada, tüm Türkiyenin sizinle gurur duyduğu gibi bizde, Üniversitemizde sizinle gurur duyuyoruz.” dedi.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın Durmuş, bugün Üniversitemizin sporda gurur günü olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:  “Üniversitemiz spor takımları daha bu ayda kazandığı başarıları sizinle paylaşmak istiyorum. Erkek Futbol Takımımız Üniversitelerarası 2. Lig 3. lük kupası, Erkek Futsal Takımımız Üniversitelerarası 2. Lig 3. lük kupası, Erkek Basketbol Takımımız Üniversitelerarası 2. Lig 2. lik kupası, Erkek Hentbol Takımımız Üniversitelerarası 2. Lig 2. lik kupası ve Bayan Futsal Takımımız Üniversitelerarası 2. Lig şampiyonluk kupası almıştır. İşte millet nasıl Batman Üniversitesi ile uğraşmasın. Bu kadar kısa zamanda bu kadar kupa. Beş takım ve altın gibi yetişen vatanına milletine hayırlı yüzlerce evlat.”

 

Valimiz Deniz: Valilik, Belediye ve Üniversite İle Birlikte Batman’da Bir Spor Kültürü Oluşturmaya Çalışıyoruz

 

Ödül töreninde bir konuşma yapan Valimiz Deniz, “Hangi işi yaparsak yapalım, eğer hayatımızın içine sporu katmıyorsak, orada bir eksiklik vardır. Hayattan tat alamasınız. Ciddi bir genç nüfusumuz var. Eğitimdeki akademik başarıyı, sportif başarıyla bütünleştirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın sağlığı için en azında bir spor branşından yetiştirmeliyiz. Bu çok önemli ve kıymetlidir.

 

Valilik, belediye ve üniversite ile birlikte Batman’da bir spor kültürü oluşturmaya çalışıyoruz. Bir yandan da spor altyapısını güçlendirme çabası içerisindeyiz. İlimizdeki sporculara destek olmaya çalışıyoruz. Bunun için Türkiye’deki birçok spor tesisinde incelemelerde bulunduk. İzmir Altınordu Spor Tesislerinin bir benzerini Batman’da inşa etmek için en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız. Batman, huzurlu ve güvenli bir şehir. Vatanına ve milletine sevdalı vatandaşlarımızın yaşadığı bir şehir. Birçok spor dalında Türkiye ve Avrupa şampiyonu sporcularımız var. Devletimizin ilimizde spor yatırımları anlamında ciddi yatırımları var. 15 bin seyirci kapasiteli stadyum bitme aşamasında, olimpik yüzme havuzu, atletizm pisti bu yatırımlardan birkaç tanesi. Bu da devletimizin bölgeye ve gençlerine verdiği ehemmiyeti gösteriyor” diye konuştu.

 

Batman Valiliğince başlatılan ve Türkiye spor kamuoyunca takip edilen “Burası Batman Burada Küfür Yok” kampanyasına değinen Vali Deniz, “Batman’da bütün spor camiamız, kulüplerimiz ve taraftarlarımız kampanyayı sahiplendiler. Küfrü sadece sporda değil hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor” dedi.

 

Konuşmaların ardından çeşitli spor dallarında kupa alan takımlara ödüllerin verilmesinin ardından program, Milli Futbolcular Tuncay Şanlı ve Mehmet Gönülaçar’ın katıldığı ve Besyo Müdürü Doç. Dr. Hacı Murat Şahin’in moderatörlüğündeki panelle devam etti.

 

Ödül töreninin ardından panel katılan davetliler ve öğrenciler Mili Futbolcular Tuncay Şanlı ve Mehmet Gönülaçar’a merak ettikleri soruları sordu.