Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Rektörümüz DURMUŞ, 4,5 Aylık Hizmet Sürecini Değerlendirdi

05.06.2017

Rektörümüz DURMUŞ, Batman Üniversitesine Rektör olarak atanmasından bu yana geçen 4,5 aylık hizmet sürecini bugün (05.06.2017) Merkez Kampüste düzenlenen basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı.

Rektörümüz DURMUŞ, Batman Üniversitesine Rektör olarak atanmasından bu yana geçen 4,5 aylık hizmet sürecini bugün (05.06.2017) Merkez Kampüste düzenlenen basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı. 

 

“Değerli basın mensupları hepiniz basın toplantısına hoş geldiniz” ifadesiyle konuşmasına başlayan Rektörümüz DURMUŞ, sözlerine şöyle devam etti:

 

“Batman’da yaşayan insanlarımız, Batman’da okuyan çocuklarımız, ülkemizin birlik ve beraberliği için önem arz ettiğinin bilinciyle, yapılan hizmetlerin ve yapılacak hizmetlerin sonucunun hayırlı olması duasıyla sözlerime başlamak istiyorum.

 

Kamuoyu ile aramızda köprü oluşturması, yaptığımız işlerin kamuoyuna duyurulması yönünden siz gazeteci arkadaşlarımızı hizmetlerimizde paydaş olarak görüyor, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin önlenmesi ve doğru bilgilerle aydınlatılması amacıyla da bir araya gelmiş bulunuyoruz.   

 

Saygıdeğer basın mensupları;

 

Göreve başladıktan sonra üniversitede bazı görev değişikliklerinin yapıldığı doğrudur. Ancak hiç kimsenin özlük hakları olan; kadrosuna, derecesine ve mali durumlarına dokunulmadan hukuk kuralları çerçevesinde görevlendirmeler yapılmıştır. Üniversitemizi ve Batman’ı daha ileriye taşıma amacı ile ehliyet, liyakat ve vatan sevgisi gözeterek bu görevlendirmeler yapılmıştır. İddia edildiği gibi birilerini tehdit ve sindirme amacıyla bu görevlendirmeler yapılmamıştır. Bu iddialar ile kamuoyu yanlış bilgilendirilmekte ve yönlendirilmektedir.

 

Bazı çevreler daha üniversitemize Rektörlük ataması yapılmadan Saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza, Yükseköğretim Kurumun ve çeşitli kamu hizmeti yapan kurumlara yerel bazı kişileri tarif edercesine mikro milliyetçilik yaparak mektup yollamışlardır.

 

Yine aynı çevreler henüz atanmam duyulur duyulmaz ön yargıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın atadığı bir Rektörü “Nasıl atanır” diye sorgulama cüretini, cehaletini göstererek adeta Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesine karşı çıkmışlardır.

 

Yine aynı çevreler ilk kabul günümüzde dışarıdan gelen insanlarımızın yoğunluğu nedeni ile devamlı görüşebileceğimiz 1000’e yakın üniversite personelinin tebrik kabulünü grup halinde aldığım için şahsımla ve kişiliğimle bağdaşmayan ağır eleştiriler getirmişlerdir.

 

Şimdi de FETÖ/PDY ve PKK örgütüne yönelik yapılan mücadeleler ile üniversitede yapılan yolsuzluk soruşturmalarını sulandırma çabası içerisine girmişlerdir.     

 

Göreve başladığımdan bugüne kadar; halkla, öğrencilerle, akademik ve idari personel ile iç içe olmuş ve bu çerçevede görüşmek isteyen herkesi makamıma kabul etmişimdir. Üniversitemiz çalışanlarının huzurlu olması ve daha verimli çalışmalarını sağlamak, beklentilerini üst düzeyde karşılamak için, tüm personelimizi idari ve akademik ayırımı gözetmeksizin sorunlarını dinlemek ve sorunlarına çözüm bulmak için açık kapı günleri düzenlemişimdir.

 

Üniversitemizde uzun yıldır yapılmayan ve ötelenen bahar şenlikleri vb. sosyal aktivitelerin yapılmasını sağlamış ve ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizin kısa zamanda gönlünü kazanmışımdır. Binden fazla personeli ve 14.000’den fazla öğrencisi bulunan Üniversitemizde herkesi mutlu etmek elbette ki imkânsızdır. Ancak, Rektörlüğümüz, kurum personelimizin asli işlerini yapıp mutlu olması için elinde geleni yapmaya çalışmakta, bunu yaparken de kamu menfaatlerini koruyucu, en etkin ve verimli çalışmalarını sağlama amacıyla hareket etmektedir.

 

Üniversitemizde hiçbir idari boşluk bulunmayıp, tüm personelimiz ve yöneticileri görevleri başlarında kamu menfaatleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Üniversitemiz yemekhane ihalesini alan firmanın yapmış olduğu yolsuzluk, Rektörlüğümüz tarafından tespit edilmiş ve ilgili kişiler hakkında yasal işlemler yapılmak üzere tarafımızca Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. İddia edildiği gibi cumhuriyet başsavcılığına yapılan bir şikâyet sonucu soruşturma yapılmamış, yaptığımız denetimler sonucu yolsuzluk tespit edilip ilgili işlemler yapılmıştır. Bu bağlamda derhal yemek ihalesi feshedilmiş firmanın teminatı devlete gelir kaydedilmiştir. Organize ve evveliyatı olduğu sanılan bir suç ile karşılaşılmış, tespit ettiğimiz tüm ayrıntılar rapor edilmiş adalete teslim edilmiştir. Uzun süre yapıldığı tahmin edilen bu yolsuzluğun yönetime gelir gelmez tespit etmemiz ve gereğini yapmamızın takdir edilme yerine eleştirilmesine ise bir anlam verilememektedir. Söz konusu denetim ve incelemeler sırasında birilerinin korunduğu iddiası ise asılsızdır ve iftiradır. Hiç kimse milletimizin ali menfaatlerinden daha üstün değildir.

 

FETÖ soruşturmaları kapsamında üniversitemizde açığa alınan personellerimiz ile ilgili soruşturmalar Üniversitemizin OHAL Komisyonu tarafından yapılmaktadır. Söz konusu soruşturmalar devam etmekte olup, eldeki bilgiler ve veriler ışığında soruşturmaların selameti için açığa alınmalar yapılmıştır. Soruşturmalar komisyon tarafından sonuçlandırılınca FETÖ ile bağı olmayanlar hiçbir hak kaybına uğramadan görevlerine iade edileceklerdir. İddia edildiği gibi birilerini sindirme, gözdağı verme ve korkutma amacıyla yapılmış soruşturmalar olmayıp hukuk kuralları çerçevesinde FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadele kapsamında yapılmaktadır. İddialar Üniversitemizi ve Rektörlüğümüzü karalama amacıyla oluşturulmuş iftiralardır.

 

Rektör olarak atandığımdan bugüne yaklaşık 4,5 ay gibi bir süre geçti. Bu süreçte yönetsel ve akademik birçok karar almak zorunda kaldık. Her adımı çok dikkatli bir şekilde kurumsallaşma adına yürütüyoruz. 

 

-Hiç kimsenin devletin imkanlarını kullanarak kendisine maddi, siyasi, sosyal rant sağlamasına müsaade edilmemiş ve edilmeyecektir.

 

-Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen de, yediren de, göz yuman da ses çıkartmayan da dilsiz şeytandır. Rüşvet alanda, verende, aracılık yapanda melundur. Bu nedenle adil-şeffaf yönetim sağlanmaya çaba gösterilmektedir. Birilerinin haksız kazanç elde etme yanı sıra devleti soyma çabalarına asla müsaade edilmeyecektir. Aldığı maaşı hak etmeyen, verilen işleri yapmayan kişilerle; Allah izin verdiği sürece sonuna kadar mücadele edilecektir. Devletin kör kuruşunun hesabı mutlaka sorulacaktır.   

 

-İslam dini akıl dinidir. İslam dini birlik beraberlik dinidir. İslam dini bütünleştirici, tüm Müslümanları kardeş ilan etmiş bir dindir. Dindarmış gibi görünerek, İslam’da asla yeri olmayan bölücülük, ırkçılık yapılması birlik beraberliğimizin önündeki en büyük tehlikedir. Dindar maskesi ve kisvesine bürünmüş kişilerin fitne ve fesatlıklarına fırsat verilmeyecektir.

 

-FETÖ/PDY ve PKK gibi terör örgütlerine maddi-manevi destek verenleri, bu terör örgütü sayesinde rant-makam-unvan sağlayanları tespit etmemek, korumak ve bunları affetmek mazluma yapılacak en büyük zülümdür. Bu bağlamda üzerimize ne düşerse, hassasiyetle yerine getirilecektir.

 

Önümüzde yurt dışından profesyonel destek alan, her şeyi kendi çıkarları için kullanabilen, her yaptıklarını inkâr eden, sütten çıkmış pür kaşıkmış gibi davranan, kendini gizleyen terör örgütü vardır. Bu terör örgütünü bulaşmış kişileri tespit etmek için deliller doğrultusunda insanların ifadesine başvurmak ise bir zorunluluktur.

 

Hiç kimsenin mazlum çocuklara eziyet ediliyor algısı oluşturmaya ve yapılan işi sulandırmaya hakkı yoktur. Mazlumun hakkını aramak devletimizin yani bizlerin asıl görevidir. Pennsylvania’ya gidip terörist başı ile görüşmek uğruna bahçesinde yatan bunu da marifetmiş gibi Facebook’ta yayınlayan kişilerin savunuculuğunu yapmak 15 Temmuz şehitlerimize yapılabilecek en büyük saygısızlıktır. Terörist başının bir çağrısı ile evini, arabasını satıp, başka bankalardan faizle para çekip Bank Asya’ya para yatıran kişilerin savunmasını yapmaya kimsenin hakkı yoktur.

 

-Üniversite bilim yani irfan yuvasıdır. Üniversite etrafına ışık saçar, yol gösterir. Üniversite öğretim elemanları ise bilim, ilim insanlarıdır. Bilimle ilimle uğraşmak yerine kendine maddi, siyasi rant sağlayan, bölücülük yapan fitne çıkaran bilimle uzaktan yakından alakası olmayan kişilere asla fırsat verilmeyecektir.

 

Değerli basın mensupları; önümüzdeki dönemlerde,

 

-Üniversitemizin Merkez ve Batı Raman Kampüslerinin fiziki alt ve üst yapı sorunları en kısa sürede giderilecektir.

 

-Üniversitemizin Batı Raman Kampüsünün doğal gaz ile buluşması sağlanacaktır.

 

-Güvenlik görevlisi, sivil savunmacı, itfaiyeci, şoför gibi meslekler için meslek yüksekokulunda ilgili bölümler açılacaktır.

 

-22 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve üniversite-sanayi işbirliğinin somut platformu konumunda olan Teknokent hızla hizmete sokulacak ve Batman’da katma değeri daha yüksek ürünlerin imal edilmesi sağlanacaktır.

 

-Batı Raman kampüsünde bugün itibariyle 125.000 sayısına ulaşmış olan fidan sayısı önce 250.000, daha sonra 500.000, uzun vade de Bir milyon fidan rakamına ulaşmak için gece gündüz çalışılacaktır.

 

-Dicle nehri üzerine köprü yaptırılması ve Batı Raman Kampüsümüzün çıkmaz sokaktan kurtarılması için çaba gösterilecektir.

 

-Batmanımıza Tıp Fakültesini kazandırmak için gerekenler yapılacaktır.

 

Her şeyden önce şehir ile üniversite mutlaka bütünleştirilecektir. Bazı terör örgütlerinin değil de, herkesin üniversitesi olduğu gerçeğini her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşayarak öğrenecektir.”

 

Rektörümüzün konuşmasından sonra soru cevap bölümünde basın mensuplarının sorduğu sorular, Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ tarafından tek tek cevaplandırılarak basın toplantısı sona erdi.