Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

"15 Temmuz Hain Darbe Girişimini Unutmadık, Unutturmayacağız"

15.07.2017

15 Temmuz Vatan Savunması ve Batman konulu panelde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, 15 Temmuz hain darbe girişimi; bize Çanakkale’yi yaşatan, Sevr’i dayatan emperyalist güçlerin Kurtuluş Savaşı nedeniyle akamete uğrayan emellerine ulaşma çabalarının yeni teşebbüsünü, “Asımın Nesli” olan vatan evlatları tarafından destansı bir şeklide engellendiğini söyledi.

 

15 Temmuz Vatan Savunması ve Batman konulu panelde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, 15 Temmuz hain darbe girişimi; bize Çanakkale’yi yaşatan, Sevr’i dayatan emperyalist güçlerin Kurtuluş Savaşı nedeniyle akamete uğrayan emellerine ulaşma çabalarının yeni teşebbüsü olarak, “Asımın Nesli” olan vatan evlatları tarafından destansı bir şeklide engellendiğini söyledi.

 

Batmanlıların 15 Temmuz direnişini anlatıp tarihe not düşmek amacıyla Üniversitemiz tarafından düzenlenen “15 Temmuz Vatan Savunması ve Batman” konulu panele Batman Valisi Ahmet DENİZ, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, İdare Mahkemesi Başkanı Berkan AYTURAN, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket AKSOY, kamu kurum yöneticileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ ve Batman Valisi Ahmet DENİZ panelde birer konuşma yaptı. Akabinde Rektörümüz Prof. Dr. Aydım DURMUŞ’un moderatörlüğünde panele geçildi. Panelde Batman Müftüsü Turgut ERHAN; “15 Temmuz Hain Darbe Girişiminde Selalar” konulu sunumu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nuri TÜRKMEN; “Osmanlı Tarihinde Asker ve Din Adamları Tarafından Yapılan Darbeler ve Darbe Teşebbüsleri” konulu sunumu, Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Tekin İDEM ise “27 Mayıs 1960 Darbesi ile 15 Temmuz Darbe Girişiminin Karşılaştırılması” konulu sunumu yaptı.

 

Üniversitemiz tarafından hazırlanan “15 Temmuz Vatan Savunması ve Batman Direnişi” videosu salondan büyük aldı.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı halkımızın dik duruşunu ve demokrasi nöbetlerini anmak, hain darbe girişimini unutmadığımızı ve unutturmayacağı belirterek tüm davetlileri bayarak sallamaya davet etti. 100’lerce Türk Bayrağı salonu kırmızı ve beyaza bürüdü, salon coşkuyla bayrağımızı sallayarak hainlere, darbe girişimini unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı gösterdi.

 

Rektörümüzü Prof. Dr. Aydın DURMUŞ: “15 Temmuz Hain Darbe Girişimini Unutmadık, Unutturmayacağız”

 

15 Temmuz 2016 gecesinde yaşanan hain darbe girişimi karşısında milletimizin şanlı ve destansı vatan savunmasını unutturmamak, şehitlerimizi yad etmek ve milli birliğimizi pekiştirmek için toplandıklarını ifade eden Rektörümüz DURMUŞ, tüm yurtta olduğu gibi Batmanlı kardeşlerimde şanlı ve takdire şayan bir direniş göstererek vatanına, devletine, bayrağına ve demokrasisine sahip çıktığını söyledi

 

15 Temmuz hain darbe girişimi; bize Çanakkale’yi yaşatan, Sevr’i dayatan emperyalist güçlerin Kurtuluş Savaşı nedeniyle akamete uğrayan emellerine ulaşma çabalarının yeni teşebbüsü olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, “Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda vatan evlatlarının göstermiş olduğu direniş ve mücadele ruhu 15 Temmuz vatan savunmasında ecdadın torunları, asımın nesli olduklarını göstermiştir.” dedi.

 

“15 Temmuz Vatan Savunması ve Batman” konulu panelde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ sözlerine şöyle devam etti:

 

FETÖ denilen öyle bir yapıyla karşı karşıyayız ki tam bir masonik yapı. Mason örgütlenmesi gibi gizli ve kirli yüzünü, nereye nasıl hizmet ettiğini her zaman saklamış bir yapı.

 

Osmanlının içerisinde başlayıp ve Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yapılanan masonik yapı, Anadolu insanının gerçekleri görmesi ve anlamasıyla birlikte güç kaybetmiştir. İnsanımızın dini hassasiyetini ve bu hassasiyetten yararlanarak kendine zemin bulabileceğini ve güç kazanabileceğini bilen bu yapı, şekil değiştirerek kendini terör örgütü FETÖ şeklinde göstermiştir.

 

Terör örgütünün yapısı incelendiğinde; ülkenin zeki çocukları toplanmış ve bu çocuklarda ilk önce aile sevgisi, daha sonra bayrak sevgisi ve ileri seviyede de vatan sevgisi ellerinden alınmıştır. Örgüt, ülkemizin geleceğinde belki önemli işler yapabilecek kabiliyetteki bu çocukları imanları zayıflatılmış, işe yaramaz birer robotik canavar olarak hainler ordusu haline getirmiştir.

 

Örgüt; kimisi para, kimisi makam, kimisi unvan, kimisi evlilik, kimisi üniversite kazanma, kimisi iyi bir meslek edinme, kimisi de kamuda iş bulma gibi kısaca dünyevi çıkar ve menfaat zafiyeti olan insanları tuzağa sürüklemiş ve bağlamda da güç kazanmıştır.

 

Dikkat edin bu yapı içerisinde çok güçlenen insanlarda kibir doruk noktalara çıkmış, adeta küçük dağları yaratmış gibi firavunlaşmışlardır. Bu gibi terör örgütlerine gönül veren kişilerdeki hırs ve kibir insanlıklarını unutturmuş hepsini birer robot haline getirmiştir. Akıllarını örgüte ihale eden ve benliklerini yitiren bu kişiler; aklı ve vicdanı hür olmadığından kendi insanına bile milletimizin parası ile alınmış uçaklarla bomba atabilecek kadar hainleşmişlerdir.

 

15 Temmuz hain terör kalkışması Türkiye Cumhuriyeti'nin yaşadığı en büyük ihanettir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin üniformasını giymiş terör örgütü FETÖ mensup ve işbirlikçi vatan hainleri ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanını, Türkiye Büyük Millet Meclisini ve Hükümetini kontrol altına alarak yönetimi ele geçirmeye kalkışmış, ancak Yüce Milletimizin kararlı direnişi, vatanperver güvenlik güçlerimizin ve silahlı kuvvetler mensuplarının çabaları ile bu alçakça saldırı başarıya ulaşamamıştır.

 

15 Temmuz aynı zamanda kahramanlık destanının yazıldığı bir geceydi. İnsanımızın genlerinde bulunan Nene Hatun-Kara Fatma-Sütçü İmam-Hasan Tahsin gibi daha nicelerinde bulunan ruhu yeniden canlandırdı.

 

Cumhuriyet tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olan bu hain kalkışmaya karşın, Aziz Milletimizin onurlu ve dik duruş göstererek iradesine sahip çıkması her türlü takdire şayandır. Bir tankın altından çıkıp ikinci bir tankın altına yatmak ruh ister, vatan-bayrak sevgisi ister, en önemlisi de çelikten sağlam sarsılmaz iman ister.

 

Evet, 15 Temmuz kalkışmasında Türkiye uçurumun eşiğinden dönmüştür. O günleri yaşayanlar olarak bizler bunu açıkça gördük. Ancak, böyle bir ihanetle bir daha karşılaşmamak için 15 Temmuz ihanetini, alçaklığını unutmamalı, unutturmamalıyız.

 

Dün olduğu gibi, bugün ve yarın; devlet yapılanması içerisinde olmaması gereken ve gizlice devletin kılcal damarlarına/kurumlarına sızarak anti-demokratik bir şekilde devleti ele geçirmeye, milletimizi bölmeye, ülkemizi yıkmaya çalışan ve iç huzurumuzun bozulmasından medet uman her türlü bölücü örgüt ve her türlü oluşumlara karşı hukuk çerçevesinde mücadele edilecektir.

 

15 Temmuz 2016 gecesi yaşanılanlar karşısında birlik olduğumuz zaman nelerin başarılabileceğini bütün dünya görmüş oldu. Bu coğrafyada ebediyen yaşamamızın tek yolu; hain darbeyi engelleyen birlik ruhunu ilelebet yaşatmaktır. Temennimiz bu ruhun hep canlı kalmasıdır.

 

Bu bağlamda aziz şehitlerimize rahmet, milletimize başsağlığı ve gazilerimize şifalar diliyorum.

 

Vali DENİZ: “Çanakkale’de Bu Milletti Dize Getiremeyenler, 15 Temmuz’la Dize Getirmeye Çalıştı”

 

Vali Deniz, Çanakkale’de bu milletti dize getiremeyenler, 15 Temmuz'da bu hainleri kullanarak bizleri dize getirmeye çalıştılar. Gençlerimizin zihinlerini kirlettiler. Bizlere düşen bu hainlerin gerçek yüzünü halkımıza göstermek ve gelecek nesillere aktarmakla birlikte bu hain darbe girişiminde şehit olan kahramanlarımızı ve gazilerimizi unutturmamaktır.” diye konuştu.

 

“Bizler Cihan İmparatorluğu üzerine kurulmuş büyük bir devletin fertleriyiz. Tarih boyunca hep mazlumların yanında yer aldık, zalimlere karşı her zaman dimdik durduk, bizim medeniyetimizin temelinde merhamet, hoşgörü, sevgi ve insanları kucaklamak var. Çocuklarımıza, 15 Temmuz’daki kahraman direnişi her zaman anlatacağız; Aynı Çanakkale’de Mehmetçik bir dakika sonra öleceğini bile bile düşman siperlerine nasıl hücum ettiyse, aynı şekilde 15 Temmuz gecesi de kahraman şehitlerimiz ve gazilerimiz öleceğini bile bile hain darbecilerin önünde dimdik ayakta durdular” diye konuştu.

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nuri TÜRKMEN'in “Osmanlı Tarihinde Asker ve Din Adamları Tarafından Yapılan Darbeler ve Darbe Teşebbüsleri” konulu sunumu

 

Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tekin İDEM ise “27 Mayıs 1960 Darbesi ile 15 Temmuz Darbe Girişiminin Karşılaştırılması” konulu sunumu